Blog

ESCAPE GAME FUN FACTS 18. január 2021

ZAUJÍMAVOSTI ZO SVETA ESCAPE GAME

Nový rok začneme niekoľkými zaujímavými informáciami zo sveta escape game, ktoré by mal každý správny hráč vedieť.


  1. Únikové hry a neskôr aj samotná úniková miestnosť sa zrodili z populárnej počítačovej hry zo 70-tych rokov minulého storočia. Prvá skutočná úniková miestnosť sa objavila v roku 2007 v Japonsku. Ak chceš vedieť viac, prečítaj si tento náš článok.

  2. Najpopulárnejšími témami sú záchrana sveta pred zombie útokom a útek z väzania. Popravde, koľko ich na Slovensku na takú tému máme? Ak to niekto spočítal, sem s číslom a percentami. Sme v svetovom priemere?

  3. Najdrahšia únikovka je bez pochyby jedna z tých dubajských (v priemere 41 dolárov na osobu), v Indii si môžeš zahrať už za 4 doláre. Tak čo, kam ideme na dovolenku?

  4. Keď už sme pri dovolenkách, najdlhšie trvajúcu úniková hra sa nachádza v Grécku. Nájdeš ju v Aténach pod názvom Paradox Project a môže trvať až 3 hodiny. Ak si skôr na rýchlovky, potom si nenechaj ujsť americkú Evidence of Evil, ktorá trvá iba 5 minút.

  5. Na Slovensku nájdeme približne 25 prevádzok escape game, v susednom Česku okolo 50. Ale napríklad v takej Budapešti, ktorá je európskou baštou pre únikové hry, ich existuje takmer stovka. No a na svete narátame asi 10 tisíc prevádzok a 50 tisíc miestností.

Tak ako? Pôjdeš dnes spať múdrejší? Máš nejaký fun fact, o ktorý by si sa chcel podeliť? Tak sem s ním!

Escape game film 10. január 2021

ESCAPE GAME PLÁNY 2021

Dali ste si do nového roka predsavzatie vyskúšať nové únikové miestnosti, zahrať sa častejšie po večeroch únikové hry na doma? A čo takto pozrieť si aj escape film? Na prvý pohľad klasika, skupinka ľudí zatvorených v miestnosti, z ktorej sa musia dostať von. Akurát im nie je tak úplne do smiechu. Nepoznajú sa a nikto sa ich nepýtal, či si takúto hru chcú zahrať alebo nie.

Reč je o filme Escape Game z roku 2019. Za pár týždňov vyjde dvojka, tak ak ste ešte nevideli prvú časť, nestrácajte čas. Navnadiť sa môžete aspoň trailerom.

Najlepšie únikové hry 28. december 2020

TOP únikové hry 2020

Tento rok indoorovej zábave veľmi neprial. Dlhotrvajúci a opakovaný lockdown, potom prísne pravidlá a obmedzenia. Hráči únikových hier tak tento rok obišli takmer nasucho, nebyť pár online escape hier.

Ak sa už nevieš dočkať, kedy toto všetko pominie a ty si budeš zas môcť zahrať nejakú novú roomku, tak čítaj. Vyňuchali sme pre teba zoznam toho najlepšieho, čo vo svete escape game existuje.

Zober diár a začni plánovať cestu. Tie najlepšie únikové miestnosti vôbec nie sú nedosiahnuteľné. TOP 15 ti dávam rovno tu:

1 - THE DOME - ESCAPE ROOM NEDERLAND (BUNSCHOTEN, HOLANDSKO)
2 - PARADOX PROJECT 2: THE BOOKSTORE - PARADOX PROJECT (ATHENS, GRÉCKO)
3 - THE MAN FROM BEYOND - STRANGE BIRD IMMERSIVE (HOUSTON, TX, USA)
4 - EL EXORCISTA - NO EXIT (ATHENS, GRÉCKO)
5 - THE SANATORIUM (MIDNIGHT MODE, NIGHT MODE) - LOCKHILL (ATHENS, GRÉCKO)
6 - AUNT HILDA'S ROOM - TRIP TRAP (GENEVA, ŠVAJČIARSKO)
7 - CUTTHROAT CAVERN - 13TH GATE ESCAPE (BATON ROUGE, LA, USA)
8 - DRAGONBORN: THE INNKEEPER'S SON - MAD MANSION VITORIA (VITORIA, ŠPANIELSKO)
9 - LA CASA [THE HOUSE] - INSOMNIA CORPORATION (BERGA, ŠPANIELSKO)
10 - GOING UNDERGROUND - CRIME RUNNERS (VIENNA, RAKÚSKO)
11 - LA CERVESERÍA [THE BREWERY] - ENIGMIK (BARCELONA, ŠPANIELSKO)
12 - PARADOX PROJECT 3: THE MUSIC ACADEMY - PARADOX PROJECT (ATHENS, GRÉCKO)
13 - THE END - DARKPARK (ZOETERMEER, HOLANDSKO)
14 - GHOSTHUNTER BRANDON DARKMOOR - THE ROOM (BERLIN, NEMECKO)
15 - THE EDISON ESCAPE ROOM - PALACE GAMES (SAN FRANCISCO, CA, USA)

A keďže rok 2020 bol rok plný zvratov a nečakaných udalostí, kedy sa fyzické únikovky hrali málo, autori projektu top escape rooms project sa rozhodli urobiť aj TOP 10 list pre online únikové hry. Tie si môžeš zahrať naozaj kedykoľvek a kdekoľvek.

1 - PURSUIT OF THE ASSASSIN ARTIST - OMESCAPE (SAN JOSE, CA, USA)
2 - MISS JEZEBEL ONLINE - 60OUT ESCAPE ROOMS (LOS ANGELES, CA, USA)
3 - VIRTUAL EXORCIST - EMERGENCY EXIT (ASHTON-UNDER-LYNE, UK)
4 - THE BEAST - EMERGENCY EXIT (ASHTON-UNDER-LYNE, UK)
5 - THE VANISHING ACT REMOTE - LOCURIO (SEATTLE, WA, USA)
6 - THE TRUTH ABOUT EDITH - MAD GENIUS ESCAPES (PORTLAND, OR, USA)
7 - AGENT VENTURE MISSION THREE: B.A.D SIDE OF THE MOON - THE ADVENTURE IS REAL (LONDON, UK)
8 - CONDEMNED 2 ONLINE - NORCAL ESCAPE CO. (YUBA CITY, CA, USA)
9 - PROJECT AVATAR: FIRST MISSION - LEGENDARY QUESTS (LVIV, UKRAINA)
10 - VIRTUAL X-CAPER - AGENT NOVEMBER (LONDON, UK)

Tak čo? Ktorá úniková hra ťa navnadila najviac? Kam sa poberú tvoje kroky budúci rok? A ktorá online únikovka ti bude robiť spoločnosť na Silvestra?

História Escape game 20. december 2020

ODKIAĽ PRIŠLI ÚNIKOVKY

Úniková hra je fyzická dobrodružná hra, kde sú hráči spoločne zatvotení v jednej miestnosti. Musia sa v nej zorientovať, nájsť stopy a indície a spoločnými silami vyriešiť sériu hádaniek v stanovenom čase. Slovo fyzická sa ale do tejto definície dostalo len v roku 2007, kedy sa v Japonsku objavila prvá takáto úniková miestnosť. V Európe sa za baštu pre únikové hry považuje Budapešť, kde sa prvá úniková miestnosť objavila v roku 2011. Odvtedy ich tam pribudlo asi 50.

Únikovky samotné sú však omnoho staršie. Inšpiráciou pre únikové miestnosti boli počítačové hry, v ktorých hráč uzamknutý v miestnosti musí najprv dobre preskúmať svoje okolie, aby sa dostal von. Základom boli pre ne hlavne logické úlohy, rôzne kódy a matematika.

S prílevom moderných technológií dnes v únikových miestnostiach môžete nájsť oveľa viac ako len papier, pero a zámky na kľúč. UV svetlo, kamery, senzory ale aj virtuálna realita sa stali súčasťou moderných escape room.

A čo je dnes s počítačovými hrami, ktorými to vlastne všetko začalo? Naberajú druhý dych a znovu získavajú zašlú slávu. Zábavný priemysel bol v roku 2020 nútený inovovať, a tak dnes máme na tanieri online únikové hry v takých rozmanitných formátoch, o akých sa nám pred 10 rokmi ani nesnívalo.

Tak čo? Akú online únikovku si dnes zahráš ty?

Únikové hry na doma 11. december 2020

ÚNIKOVÉ HRY NA DOMA

Únikové hry na doma začínajú vďaka tohtoročnej situácii naberať na popularite. Zavretí doma medzi štyrmi stenami, takmer bez možnosti úniku, typický scenár pre Escape room. Vyriešil si už všetky záhady (opravili kvapkajúci vodovod, vytriedili staré oblečenie, umyli okná) a stále ti ostáva kus neyvužitého času?

Objav nové a moderné spoločenské hry, ktoré môžeš hrať s blízkou rodinou i vzdialenými priateľmi. Stačí si vybrať tému, na ktorú práve máš chuť a typ hry:

  • Animované online únikové hry, kde ťa prostredníctvom kamery sprevádza hrou skutočný game master. Prostredníctvom video hovoru mu dávaš pokyny a on za teba roomku prevráti hore nohami.

  • Online únikové hry pre viac hráčov (multiplayer), ktoré sa môžeš zahrať s kamošom z vedľajšej ulice, ale aj s neznámym týpkom, ktorého si si vybral cez platformu. Väčšinou má každý z vás iba časť informácii. Základom dobrej hry je preto efektívna komunikácia.

  • Sólo únikovky, keď na teba príde chtíč a nemáš poruke parťáka. Väčšinou ide o hry typu Point and Click, čo znamená že kliknutím na rôzne predmety na obrazovke ich aktivuješ a môžeš ich ďalej používať v hre (napríklad baterku nájdenú v botníku použiješ pri prehľadávaní pivnice).

  • Únikové hry na vytlačenie, ktoré si treba jednoducho stihanuť a vytlačiť. Ak chceš ušetriť papier, väčšina z nich sa dá hrať aj priamo cez počítač, no zážitok z hry je o trochu slabší.

Tak čo, ktorý koncept ťa upútal najviac? Daj nám vedieť, nech ti pripravíme niečo, čo sa ti bude páčiť.

Blog o Escape hrách 1. december 2020

Prečo vlastne escape blog?

Zadajte si do vyhľadávača "Escape hra", "Escape game", "Úniková hra" alebo nebodaj "Kartová escape hra" či "Escape hra na doma". Našli ste, čo ste hľadali?

Odpoveď všetci dobre poznáme. Výsledky vyhľadávania sú viac než chabé, takže takýto rešerš asi väčšina pekne zahodila do koša a viac sa k nemu nevráti. Nájdete veľké množstvo nepresných a vágnych informácií, ktoré vás skôr odradia než navnadia na hru. A ak ste náhodou nemali presnú predstavu o tom, čo by ste si radi zahrali, tak po tomto fiasku si ju asi nevytvoríte.

Čo je úplne najlepšie, ak Escape koncept zatiaľ nepoznáte, tak si ešte pár mesiacov budete musieť počkať, kým niečo zmysluplné pod radou týchto kľúčových slov vyskočí.

Keď som sa o podobný kúsok pred niekoľkými týždňami pokúsila ja, čakala som trošku iné výsledky než to, čo som vám tu práve zdokumentovala. Keď som sa ani po niekoľkých minútach nedopátrala k tomu, čo som hľadala (a to som teda skúsila hocičo), bolo mi jasné, že slovenský escape blog, presnejšie slovenský escape blog o hrách na doma asi nenájdem.

Môj zámer je preto úplne prostý: zozbierať informácie o všakovakých druhoch escape zábavy, ktoré na Slovensku existujú. Escape narodeninová párty, escape pohľadnice, escape pošta, spoločenské escape hry na doma, kartové únikovky...mám pokračovať? Či mi rovno poviete, ktoré spracovanie je vaše obľúbené a prečo.

Klasické escape game, únikové miestnosti, escape roomky....(nazvite si ich ako chcete), kde ste zatvorený v miestnosti a máte hodinu na to, aby ste sa z nej dostali, tu zatiaľ rozoberať nebudeme. Cieľom je totiž priniesť escape zábavu priamo ku vám do obývačky. Za prijateľné ceny, lebo však z niečoho tvorcovia týchto hier žiť musia, a v skvelom spracovaní, ktoré je často prepracovanejšie ako v ozajstných escape miestnosiach.

Tak čo, ideme na to? Nechajte sa vtiahnuť do sveta tých najrozmajitejších escape hier.